Kwas alfa-liponowy – uniwersalne rozwiązanie na wiele problemów

Kwas alfa-liponowy (ALA) jest jednym ze składników pożywienia. Jego właściwości opisuje się ostatnimi czasy jako cudowne względem wielu chorób przewlekłych. Polecany jest zarówno w suplementacji, jak i przy leczeniu cięższych chorób.

Chcielibyśmy Ci przedstawić korzyści, jakie wiążą się z działaniem tej substancji. Jej spożywanie jej coraz bardziej popularne. Kwas alfa-liponowy produkowany jest obecnie przez wiodących producentów suplementów. Spożywają go tysiące ludzi na świecie.

Kwas alfa-liponowy znajduje zastosowanie w chorobach takich jak: cukrzyca, otyłość, choroba Parkinsona i Alzheimera, i w chorobie Wilsona. Można wesprzeć nim także tradycyjne formy detoksykacji organizmu, czyli tak zwany detoks.

Czy Ty też powinieneś rozważyć zażywanie ALA?

Kwas alfa-liponowy zyskał popularność dzięki wpływie na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona czy Alzheimera, jak i przez właściwości neuroprotekcyjne. W tym ostatnim przypadku uzyskano zmniejszenie stresu oksydacyjnego w mózgu. Potrzebne są jednak długoterminowe badania kliniczne.

Kwas alfa-liponowy znalazł się również w spektrum badań w zespole Downa i przyspieszonej demencji, która wtedy występuje. Brakuje jeszcze wielu badań w tych schorzeniach.

Kwas alfa-liponowy występuje w dwóch formach. W formie kwasu R-liponowego i S-liponowego. Są to tak zwane enancjomery, czyli odbicie lustrzane, jak na przykład lewa i prawa ręka.Oba enancjomery mają trochę inne działania w organizmie człowieka, ale oba są potrzebne, ponieważ w pewien sposób regulują swoją pracę. Możemy też wykorzystywać działanie jednego z nich skierowane przeciwko konkretnej jednostce chorobowej.

Odpowiednio, enancjomer kwasu S-liponowego działa między innymi na zmniejszenie ekspresji GLUT-4. Zmniejszamy w ten sposób wrażliwość insulinową, co zazwyczaj nie jest efektem pożądanym, ze względu na spożycie zbyt dużych ilości węglowodanów przez przeciętnego człowieka w obecnych czasach.

Enancjomer R- występuje w naturze, jest kofaktorem enzymatycznym reakcji mitochondrialnych, czyli w reakcjach zachodzących w centrach energetycznych komórek. Korzystnie wpływa na gospodarkę glukozowo-insulinową, a co za tym idzie również na masę ciała. Posiada zdolność przekraczania bariery krew-mózg, zatem może wiązać metale ciężkie. Ma łatwość do łączenia się głównie z rtęcią. Dzieje się to dzięki temu, że kwas alfa-liponowy jest merkaptanem (związek siarki). Istnieją doniesienia o leczeniu zatrucia amalgamatem poprzez podawanie kwasu alfa-liponowego, oraz autyzmu razem z L-karnityną, DMG, witaminą B6 i aktywną formą kwasu foliowego, czyli folianem.

Kwas alfa-liponowy przywraca poziomy wewnątrzkomórkowego glutationu, których ubywa wraz z wiekiem.

Kwas alfa-liponowy a cukrzyca

Poprawia on działanie glukozy i askorbinianu, dlatego polecane jest połączenie kwasu alfa-liponowego z witaminą C. Zwiększa również aktywność eNOS czyli enzymu katalizującego wytwarzanie śródbłonkowego tlenku azotu, potrzebnego do modulowania napięcia naczyniowego, angiogenezy czy wydzielania insuliny.

Badany był poprzez zastosowanie wielu modeli zwierzęcych. W badaniach tych uzyskano poprawę glikemii pod jego wpływem. U pacjentów z cukrzycą typu 2 poprawiał wrażliwość komórek na insulinę. Spadek glukozy w krwiobiegu wiąże się z brakiem akumulacji triacylogliceroli w trzustce (więc zapobiega jej uszkodzeniom) oraz zwiększeniem wrażliwości insulinowej.

In vitro w adipocytach (komórkach tłuszczowych), komórkach mięśni szkieletowych czy kardiomiocytach (komórkach serca) kwas alfa-liponowy może stymulować do pobierania glukozy. Powiązano to z aktywowaniem kwasu alfa-liponowego na szlakach sygnałowych insuliny.

Kwas alfa-liponowy można więc zastosować jako wsparcie w polineuropatii cukrzycowej w dawkach 600 do 1800 mg na dobę. Znacząco zmniejsza objawy związane z tą jednostką chorobową. W badaniach brano pod uwagę objawy: drętwienie nóg i rąk, bóle oraz pieczenie. Potrzeba jednak czasu, aby te objawy ograniczyć. Trwa to różnie u pacjentów o innym problemie i wynikach badań, średnio od 3 do nawet 5 tygodni.

Kwas alfa-liponowy a otyłość

U osób otyłych przeprowadzono randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą oraz kontrolą placebo. Kwas alfa liponowy w dawce 1800 mg pozwolił na zmniejszenie masy ciała przez 20 tygodni.

Choroba Wilsona i wiązanie miedzi przez kwas alfa-liponowy

Kwas ten został uznany jako potencjalnie wiążący miedź przy tej chorobie genetycznej. Choroba ta jest uleczalna. Jest to możliwe dzięki metodom chelatacji miedzi przy pomocy niektórych leków, jak D-penicylamina, 2,3-dimerkapto-1-propanol czy tetratiomolibdenian, które posiadają zdolność ekstrahowania jonów miedzi.

Na podstawie analizy zależności struktura–aktywność i określonego powinowactwa wiązania między, postawiono hipotezę, że kwas alfa-liponowy może być odpowiednią substancją do leczenia choroby Wilsona.

Hipoteza jest poparta eksperymentami z hodowlą komórkową, w których komórki wątrobowe chronione kwasem alfa-liponowym chronią przed toksycznością miedzi. Wyniki te stanowią podstawę do opracowania leków nowej generacji, które mogą zapewnić lepsze wyniki terapeutyczne.

Autor: Sylwia Wdowiak

Źródła:

 1. Down syndrome and dementia: a randomized, controlled trial of antioxidant supplementation
 2. Antioxidants for Alzheimer disease: a randomized clinical trial with cerebrospinal fluid biomarker measures
 3. Alpha-lipoic acid as a dietary supplement: Molecular mechanisms and therapeutic potential
 4. Lipoic acid: Characteristics and therapeutic application. Dominika Malińska, Katarzyna Winiarska, Zakład Regulacji Metabolizmu, Instytut Biochemii, Uniwersytet Warszawski
 5. Treatment of symptomatic diabetic polyneuropathy with the antioxidant alpha-lipoic acid: a 7-month multicenter randomized controlled trial (ALADIN III Study). ALADIN III Study Group. Alpha-Lipoic Acid in Diabetic Neuropathy
 6. Effects of alpha-lipoic acid on microcirculation in patients with peripheral diabetic neuropathy
 7. The use of alpha-lipoic acid (ALA), gamma linolenic acid (GLA) and rehabilitation in the treatment of back pain: effect on health-related quality of life
 8. Efficacy and safety of high-dose α-lipoic acid in the treatment of diabetic polyneuropathy
 9. Oral treatment with alpha-lipoic acid improves symptomatic diabetic polyneuropathy: the SYDNEY 2 trial
 10. Effects of alpha-lipoic Acid on body weight in obese subjects.
 11. Copper(I)-binding properties of de-coppering drugs for the treatment of Wilson disease. α-Lipoic acid as a potential anti-copper agent

1 komentarz do “Kwas alfa-liponowy – uniwersalne rozwiązanie na wiele problemów”

Dodaj komentarz