Komora normobaryczna – czym jest i dlaczego warto z niej korzystać?

Czym jest normobaria?

Tlen to niezbędny do życia pierwiastek, dzięki któremu komórki naszego ciała mogą produkować energię, niezbędną do prowadzenia wszelkich procesów metabolicznych. Nasz organizm uzyskuje go dzięki wymianie gazowej, potocznie nazywanej oddychaniem – w płucach tlen z powietrza zostaje związany z hemoglobiną, zawartą w krwinkach czerwonych i transportowany jest wraz z krwią po całym organizmie. Niekiedy procesy efektywnego pozyskiwania tego życiodajnego gazu są zaburzone, co skutkuje niedoborem tlenu w różnych tkankach ciała, a w szczególnych przypadkach prowadzi do śmierci. Najbardziej narażone na niedotlenienie narządy to: mózg, serce oraz nerki.

Aby nie dopuścić do negatywnych skutków niedoboru tego gazu prowadzi się tlenoterapię. Polega ona na zwiększeniu zawartości tlenu w powietrzu wdychanym – w normalnych warunkach w powietrzu znajduje się około 21% tlenu, pozostała jego część to inne gazy, głównie azot. Tlenoterapia ratuje życie osobom na oddziałach intensywnej terapii, pulmonologii, kardiologii i wielu, wielu innych. Normobaria to jeden z najnowszych rodzajów tlenoterapii. Polega na przebywaniu w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu, tzw. komorze normobarycznej. Warunki jakie w niej panują pozwalają na optymalne wysycenie hemoglobiny tlenem, co wspomaga leczenie wielu chorób i pozytywnie przekłada się na jakość życia.

Zasada działania komory normobarycznej

Zadaniem komory normobarycznej jest utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia atmosferycznego oraz doprowadzenie specjalnej mieszanki gazów oddechowych, która ma najbardziej pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

W normalnych warunkach, ciśnienie na powierzchni Ziemi waha się od 950–1050 hPa. Według badań naukowych, tlen łatwiej przedostaje się do organizmu człowieka pod wpływem wyższego ciśnienia atmosferycznego. Efekt ten wykorzystywany jest w medycynie w terapii hiperbarycznej, gdzie stosowane ciśnienie wynosi od 2000 do 3000 hPa. Udowodniono jednak, że długotrwałe przebywanie w warunkach hiperbarycznych może mieć skutki uboczne. Okazało się, że najlepsze efekty dla zdrowia osiągane są w warunkach ciśnienia 1500 hPa – są to warunki normobaryczne.

Komora normobaryczna wraz z oprzyrządowaniem
Komora normobaryczna wraz z oprzyrządowaniem

W powietrzu znajduje się obecnie około 21% tlenu, 78% azotu oraz śladowe ilości innych gazów. Mieszanka gazów oddechowych jaka wprowadzana jest do komory normobarycznej to: około 40% tlenu, 2% dwutlenku węgla i 0,5% wodoru, resztę stanowi azot. Udowodniono, że przy takim składzie gazów organizm najłatwiej i najlepiej przyswaja tlen.

Wnętrze komory normobarycznej
Wnętrze komory normobarycznej

Korzyści płynące z terapii normobarycznej

Przebywanie w warunkach komory normobarycznej ma wiele zalet. Przede wszystkim wpływa pozytywnie na dotlenienie tkanek, co przekłada się na:

  •  Spowolnienie procesów starzenia się organizmu
  •  Pobudzenie komórek skóry do podziałów – poprawa kondycji skóry
  •  Przyspieszenie gojenia się ran
  •  Wyciszenie stanów zapalnych
  •  Prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych
  •  Poprawę jakości snu
  •  Zwiększa wydolność organizmu (szczególnie polecane dla sportowców i osób trenujących)
  •  Prawidłową regenerację kości po przebytych urazach i podczas leczenia osteoporozy
  •  Zmniejszenie uczucia zmęczenia podczas codziennego funkcjonowania
  •  Zmniejszenie poziomu stresu
  •  Wspomaganie leczenia depresji i innych zaburzeń psychiatrycznych
  •  Wspomaganie leczenia powikłań po przebyciu Covid-19

Najnowsze badania wskazują również, że terapia z udziałem komory normobarycznej może wspomagać procesy leczenia migreny i klasterowych bólów głowy, które znacząco upośledzają funkcjonowanie niektórych pacjentów. Udowodniono także, że przebywanie w warunkach normobarii ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze, takie jak: pamięć, przerzutowość i utrzymanie uwagi.

Przeciwwskazania do zabiegów normobarycznych

Terapia normobaryczna jest bezpieczna, ponieważ warunki panujące w komorze odpowiadają warunkom fizjologicznym. Mogą z niej korzystać osoby w każdym wieku – dzieci, dorośli, osoby starsze. Ma ona duże znaczenie we wspomaganiu leczenia wielu chorób, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, trudno gojące się rany, kontuzje, nadwaga oraz wiele innych.

Niestety, istnieje również szereg przeciwwskazań. Należą do nich:

  • Klaustrofobia
  • Choroby ucha
  • Aktywne infekcje, szczególnie górnych dróg oddechowych
  • Zapalenie zatok

Podsumowanie

Normobaria jako jedna z najnowocześniejszych metod tlenoterapii ma zastosowanie przede wszystkim we wspomaganiu leczenia wielu chorób, podwyższeniu sprawności organizmu oraz celem poprawy samopoczucia. Jest bezpieczna dla większości osób, a czas przebywania w komorze normobarycznej nie jest ograniczony. Regularne wizyty w komorze normobarycznej zalecane są zarówno dla osób w pełni zdrowia oraz pacjentów chorych przewlekle, celem rekonwalescencji.

Cennik

Ilość wejśćCena
1 wejście120 zł
5 wejść500 zł
10 wejść900 zł

Źródła:

  • Effect of normobaric oxygen breathing on human brain cognitive functions – Costantino Balestra
  • Normobaric and hyperbaric oxygen therapy for the treatment and prevention of migraine and cluster headache – M. Bennett, C. French, A. Schnabel, J. Wasiak, P. Kranke, S. Weibel; PMID: 26709672 PMCID: PMC8720466
  • Treatment with normobaric or hyperbaric oxygen and its effect on neuropsychometric dysfunction after carbon monoxide poisoning: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials – Chun-Hung Lin et Al. PMID: 30278526 MCID: PMC6181555
  • Erythropoietin response to acute normobaric hypoxia in humans – W. Knaupp i inni; „Journal of Applied Physiology”, 73 (3), 1992, s. 837–840
  • Hyperbaric oxygen therapy – R M Leach, P J Rees, P Wilmshurst, „BMJ: British Medical Journal”, 317 (7166), 1998, s. 1140–1143
  • Autonomic and cognitive function response to normobaric hyperoxia exposure in healthy subjects. Preliminary study – Sławomir Kujawski i inni, „Medicina”, 56 (4), 2020

8 komentarzy do “Komora normobaryczna – czym jest i dlaczego warto z niej korzystać?”

  1. Witam Vitamin Clinic,
    Po pierwsze nigdzie nie znalazłem ceny za sesję w komorze.
    Jaki jest przeciętny czas pobytu w komorze?
    Ile średnio wejść pozwala odnieść skutek leczniczy?
    Czy oferowane są karnety?
    Czy wszystkie placówki Vitamin Clinic oferują terapię normobaryczną?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Szanowny Panie,
      Cena za 1 wejście: 120 zł
      Karnet na 5 wejść: 500 zł
      Karnet na 10 wejść: 900 zł
      Sesja trwa 2 godziny (nie jest wymagane specjalne przygotowanie, można wejść z telefonem / laptopem).
      Odczuwalny efekt po 5 do 10 sesjach.
      Obecnie komora normobaryczna dostępna jest tylko w Szczecinie. W najbliższym czasie planujemy zainwestować w normobarię także w Poznaniu.
      Pozdrawiamy i zapraszamy!

      Odpowiedz
  2. Witam
    To w walczu jezcze nie ma tej usługi.. Czy. Będzie onaw najbliższym czasie?

    Odpowiedz
    • Dzień dobry
      Na ten moment punkt w Wałczu nie planuje uruchomienia terapii normobarycznej.
      Pozdrawiamy

      Odpowiedz
  3. Dzień dobry.
    czy wszczepiony stymulator serca jest przeciwskazaniem do odbycia sesji?

    Odpowiedz
    • Dzień dobry,
      Niestety, stymulator serca może być przeciwwskazaniem do odbycia sesji w komorze normobarycznej, ale decyzja ta zależy od wielu czynników i powinna być podejmowana przez lekarza prowadzącego. Pacjenci ze wszczepionym stymulatorem serca mogą być podatni na ryzyko komplikacji związanych z występowaniem zmian ciśnienia, ponieważ niektóre modele stymulatorów mogą być wrażliwe na zmiany w środowisku zewnętrznym. W związku z tym konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą, który będzie mógł ocenić ryzyko i korzyści z udziału w sesjach w komorze normobarycznej oraz dostosować terapię w zależności od Pani potrzeb.

      Odpowiedz
  4. czy osoba obsługująca musi mieć jakieś przeskolenie w tym kierunku pytam dlatego bo niedaleko jest taka u osoby prywatnej i się ogłasza

    Odpowiedz
    • Dzień dobry,
      W zależności od modelu (i maksymalnego ciśnienia) obsługa przechodzi szkolenie (udokumentowane certyfikatem). W naszej klinice, zanim pacjent skorzysta z komory normobarycznej, przeprowadzamy wywiad o stanie zdrowia, aby upewnić się czy nie ma przeciwwskazań do terapii tą metodą.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz