Tauryna

Jak działa tauryna

Tauryna (kwas 2-aminoetylosulfonowy) należy do aminokwasów niebiałkowych – to znaczy, że nie należy do zestawu 21 podstawowych aminokwasów w organizmie ludzkim. 

Tauryna znajduje się w tkankach, mózgu, mięśniach szkieletowych, w nerkach, sercu i siatkówce oka. Ma działanie stymulujące ośrodkowy układ nerwowy i jest niezbędna do prawidłowego rozwoju siatkówki oka. Bierze udział w funkcjonowaniu układu rozrodczego i układu immunologicznego, a także w cytoprotekcji i osmoregulacji. 

Tauryna wpływa na metabolizm komórek glejowych i neuronów. Ma działanie uspokajające, poprawia samopoczucie i wzmacnia działanie kofeiny.

Dzienne zapotrzebowanie na ten związek wynosi około 40–400 mg.

Źródła tauryny

Związek ten jest syntetyzowany w wyniku przemian innych aminokwasów siarczkowych, takich jak cysteina i metionina. Jednak synteza wewnątrz organizmu nie pokrywa zapotrzebowania na taurynę.

Zewnętrzne źródło tauryny w postaci bezpośredniej to suplementacja.

Dostępna w formie wlewu dożylnego „Energy Shot”.

Tauryna znajduje się w tzw. energy drinkach. Znajdziemy ją również w produktach zwierzęcych, rybach i owocach morza. Małe ilości tauryny znajdują się także w wodorostach morskich.

Obróbka termiczna powoduje spadek stężenia tego aminokwasu w produktach zwierzęcych.

Efekty stosowania tauryny

Tauryna wykazuje właściwości modulujące układ nerwowy, jest neuroprzekaźnikiem oraz ma właściwości antyoksydacyjne. Bierze udział w produkcji kwasów żółciowych i przebiegu reakcji zapalnej. Jest agonistą receptorów GABA.

Badana jest rola tauryny w metabolizmie glukozy, jednak brak szczegółowych danych. Tauryna znajduje się w obrębie wysepek alfa trzustki. Wykazano jej hipoglikemiczne działanie u żab, królików i ropuch prawdopodobnie wynikające z synergistycznego działania z insuliną. Zasugerowano, że tauryna powoduje wzrost tempa glikolizy, pobór glukozy i jej szybsze zużycie – w badaniach na szczurach.

Spadek stężenia tauryny odnotowano w wielu chorobach i zaburzeniach zdrowia takich jak np. cukrzyca.

W badaniach klinicznych wykazano, że suplementacja tauryną może wspomagać odwrócenie lub chociaż ograniczenie negatywnych zmian w przebiegu niektórych chorób takich jak: kardiomiopatia, cukrzyca, miotonia czy hipercholesterolemia. Jednak potrzeba dalszych badań.

Synteza tauryny

Tauryna jest syntetyzowana w pięciu różnych szlakach, głównie w wątrobie. Jednak główna synteza odbywa się na drodze przekształcenia cysteiny w kwas cysteinosulfonowy z udziałem dioksygenazy cysteinowej, a następnie zachodzi dekarboksylacja i proces utlenienia.

Jak dawkować taurynę

Dawkowanie powinno być indywidualne oraz dobrane do potrzeb i ewentualnych przeciwwskazań.

Zwykle stosuje się dawki wynoszące około 500 mg, 2 g lub 3 g raz dziennie.

Korzyści z suplementacji tauryną

  • Osłabienie uszkodzeń komórkowych
  • Ograniczenie zmęczenia mięśni
  • Hamuje wytwarzanie anionorodników
  • Wzrost siły skurczu mięśni
  • Poprawa koncentracji w trakcie treningu
  • Lepszy przyrost masy mięśniowej
  • Lepsza regeneracja po treningu
  • Udział w trawieniu tłuszczów

Autor: Sylwia Wdowiak

Źródła

Dodaj komentarz