Ornityna

Jak działa ornityna

Ornityna należy do aminokwasów niebiałkowych – to znaczy, że nie należy do zestawu 21 aminokwasów podstawowych w organizmie ludzkim. Odgrywa niezwykle ważną rolę w cyklu mocznikowym inaczej ornitynowym. To cykl, w którym powstaje arginina z amoniaku, dwutlenku węgla i ornityny. Produkt pośredni to cytrulina. Ornityna to także kluczowy substrat w procesie syntezy proliny i poliamin.

Suplementacja aminokwasu ornityny ma związek z regulacją procesów metabolicznych u osób z hiperamonemią czy hiperorytynemią.

Ornityna ma również szeroki udział w rozwoju tkanki nerwowej ze względu na istnienie układu dekarboksylazy ornityny (ODC)/poliaminy. Co ciekawe kilka typów nowotworów charakteryzuje się nadmierną syntezą poliamin z ornityny stąd temat ornityny w procesach nowotworzenia jest szeroko badany jako potencjalny cel terapeutyczny.

Źródła ornityny

Zewnętrzne źródło ornityny w postaci bezpośredniej to jedynie suplementacja. Ornityna powstaje z argininy w organizmie ludzkim, więc to arginina jest kluczowym składnikiem niezbędnym do syntezy ornityny. Argininę można znaleźć w mięsie oraz jajach, mleku i orzechach.

Efekty stosowania ornityny 

Niektórzy uważają, że ornityna to tzw. „aminokwas młodości”, ponieważ ma związek z syntezą kolagenu, który jak powszechnie wiadomo odpowiada za stan skóry, paznokci czy włosów oraz stawów i procesy gojenia się ran.

Nie od dziś wiadomo, że usuwanie amoniaku z organizmu to bardzo ważny element zdrowia szczególnie wątroby. To właśnie ornityna jest odpowiedzialna za pozbycie się nadmiaru amoniaku. Amoniak w dużej ilości występuje u osób, które są bardzo aktywne i odpowiada za zmęczenie potreningowe, stąd jej rola w zmniejszaniu negatywnych efektów treningu.

Ornityna szeroko wpływa na procesy zapalne – zmniejszając ich siłę oraz wspierając układ immunologiczny. Dodatkowo ma zdolność przyspieszania rozwoju tkanek oraz regeneracji wielu narządów.

Ornityna jest często stosowana przez sportowców, ponieważ udowodniono jej korzystny efekt w budowie i rozroście masy mięśniowej stąd jest często stosowana jako element suplementacji u sportowców takich jak kulturyści i bokserzy – którzy często chcą szybko uzyskać duży przyrost masy mięśniowej.

Niektóre badania sugerują jej korzystny wpływ na sen i redukowanie stresu.

Znów tlenek azotu

Cytrulina oraz arginina to aminokwasy, które razem z ornityną tworzą w naszym organizmie tlenek azotu, który w prosty sposób przechodzi przez błony komórkowe bez dodatkowych cząsteczek biorących udział w transporcie. Odpowiada za lepszy przepływ krwi, stabilizuje ciśnienie, zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, hamuje agregację płytek oraz co ciekawe pełni rolę neurotransmitera.

Ornityna a nowotwór

Zainteresowanie dekarboksylazą ornityny (ODC) w terapiach medycznych trwa od lat 70. ODC bierze udział w biosyntezie poliamin i jest elementem ograniczającym szybkość tego szlaku. Wykazano, że jest szeroko związany z proliferacją komórkową i procesem nowotworzenia. Co ciekawe zielona herbata posiada inhibitory ODC stąd jest powszechnie uznawana za przeciwnowotworową.

Jak dawkować ornitynę

Dawkowanie powinno być indywidualne oraz dobrane do potrzeb i ewentualnych przeciwwskazań.

Zwykle stosuje się dawki między 500, 1000 do 2000 mg najczęściej na noc przed snem.

Korzyści z suplementacji ornityną

  • Lepszy sen i regeneracja
  • Wsparcie układu nerwowego
  • Wsparcie produkcji kolagenu
  • Mniejsze DOMSy
  • Lepszy przyrost masy mięśniowej
  • Zwiększanie poziomu tlenku azotu
  • Lepsze ukrwienie i odżywienie mięśni

Autor: Sylwia Wdowiak

Źródła

  • Luke Bucci, James F. Hickson, James M. Pivarnik, Ira Wolinsky, John C. McMahon, Stewart D. Turner, Ornithine ingestion and growth hormone release in bodybuilders, Nutrition Research, Volume 10, Issue 3, 1990, Pages 239-245,
  • Ventura, G., De Bandt, J., Segaud, F., Perret, C., Robic, D., Levillain, O.,… Moinard, C. (2008). Overexpression of ornithine aminotransferase: Consequences on amino acid homeostasis. British Journal of Nutrition, 101(6), 843-851. doi:10.1017/S0007114508043389
  • Muthukumaran Sivashanmugam, Jaidev J., Umashankar V., Sulochana K.N., Ornithine and its role in metabolic diseases: An appraisal, Biomedicine & Pharmacotherapy, Volume 86, 2017, Pages 185-194,
  • Jorge E. Albina, Joseph A. Abate, Balduino Mastrofrancesco, Role of Ornithine as a Proline Precursor in Healing Wounds, Journal of Surgical Research, Volume 55, Issue 1, 1993, Pages 97-102,
  • Theodore A. Slotkin, Jorge Bartolome, Role of ornithine decarboxylase and the polyamines in nervous system development: A review, Brain Research Bulletin, Volume 17, Issue 3, 1986, Pages 307-320,
  • Peter P. McCann, Anthony E. Pegg, Ornithine decarboxylase as an enzyme target for therapy, Pharmacology & Therapeutics, Volume 54, Issue 2, 1992, Pages 195-215,
  • Bachrach, U., Wang, YC. Cancer therapy and prevention by green tea: role of ornithine decarboxylase. Amino Acids 22, 1–13 (2002).

Dodaj komentarz